Opakowania foliowe

opakowania foliowe

Spójrzmy prawdzie w oczy — opakowania foliowe, chociaż nie mają dobrego PR-u, to z uwagi na aspekt praktyczny, wykorzystywane są wszędzie i przez wszystkich. To zrozumiałe, zwłaszcza w czasach pandemicznych, gdzie na pierwszy plan wysuwają się kwestie higieniczne. Bo przecież opakowania foliowe to gwarancja higieny, prawda? Cóż, nie do końca, ale o tym za moment…

Żyjemy w czasach, które z powodzeniem moglibyśmy określić plastikowymi. Ten niezwykle praktyczny materiał związał się z nami na stałe i ciężko wyobrazić sobie świat pozbawiony plastiku. Nie jest to rzecz jasna, sytuacja bez wad, jednak na ten moment to jedyne możliwe rozwiązanie.

Jedną z głównych korzyści płynących z wykorzystania plastiku jest możliwość stosunkowo łatwego zapewnienia świeżości oraz higieny produktom spożywczym, ale też materiałom i wyrobom wrażliwym — np. lekarstwom. To oczywiście prawda, jednak sytuacja nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać.

Droga pełna zanieczyszczeń — od fabryki do klienta

Jesteśmy zdania, że jeśli już wykorzystujemy dany materiał, róbmy to z głową i w sposób świadomy. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy z drogi, jaką muszą przebyć foliowe opakowania. W trakcie procesu produkcyjnego, a później logistycznego są one nieustannie narażone na kontakt z bakteriami.

Spójrzmy, jak wygląda standardowa droga opakowania foliowego:

  1. fabryka,
  2. hurtownia,
  3. sklepy detaliczne.

To trzy główne punkty styku, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia opakowań. Wystarczy wziąć pod lupę ostatni z nich, a więc sklepy detaliczne. Jeśli chodzi o żywność, to opakowana w plastik jest codzienne dotykana przez tysiące osób. Widać to zwłaszcza w dużych marketach, gdzie ruch jest ogromny, a przy tym obowiązuje pełna samoobsługa. Jeszcze do niedawna, zwłaszcza w początkach pandemii zalecano odkażanie opakowań przyniesionych ze sklepu. To również pokazuje, że temat jest poważny i warto poszukać rozwiązania.

Rozwiązanie, które rodzi kolejne problemy

Trzeba zauważyć, że branża zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Producenci opakowań foliowych usiłują rozwiązać problem, jednak bezskutecznie. Wszystkie ich propozycje to zaledwie półśrodki, a ponadto generują kolejne trudności.

Dodatkowe warstwy opakowań to pomysł nie tyle nietrafiony, ile wręcz kuriozalny. Nie tylko nie rozwiązuje on problemu, ale też przyczynia się do rozwoju następnego, zwiększając liczbę śmieci. Warto też spojrzeć na kwestię marnowania zasobów. Produkcja dodatkowych warstw opakowań plastikowych to czas, energia i praca, które idą na marne.

Rozwiązanie nie powinno budować kolejnych problemów. To podstawowe założenie, którego nie można tracić z oczu.

Opakowania foliowe to nie cały świat…

Powyższy nagłówek stanowił chyba dewizę firmy PAKFOL, która recepty na problem postanowiła szukać nie w kolejnych warstwach folii, a w możliwościach, jakie daje współczesna technologia.

Stosunkowo niedawno zaprezentowała ona autorskie rozwiązanie — technologię umożliwiającą sprawną produkcję opakowań z powłoką antybakteryjną. Ujmując rzecz skrótowo, polega ona na pokryciu folii służącej do produkcji opakowania specjalną warstwą o właściwościach antyseptycznych. Rozwiązanie zostało opatentowane i jest gotowe do wdrożenia.

Główne atuty zaprezentowanej przez firmę PAKFOL technologii to:

  • możliwość wykorzystania w połączeniu z większością standardowych opakowań,
  • skuteczność w hamowaniu rozwoju drobnoustrojów potwierdzona badaniami,
  • stosunkowo niskie koszty,
  • możliwość wykorzystania w przemyśle spożywczym.

Specjalna powłoka, dzięki swoim właściwościom może być stosowana w branży spożywczej, przemysłowej, przetwórczej, czy rolniczej. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby opracowaną technologię zaimplementować w dowolnych sektorach, znacząco podnosząc poziom higieny.

Więcej informacji o tym skutecznym i praktycznym rozwiązaniu można znaleźć na stronie internetowej firmy PAKFOL.

Higiena i opakowania plastikowe — podsumowanie

Jak widać, nie tylko można zaproponować skuteczne rozwiązanie niepolegające na zwiększeniu produkcji plastiku, ale też udaje się zrobić to w sposób innowacyjny i skuteczny. Dalszy rozwój technologii powłoki antybakteryjnej w pewnym stopniu będzie powiązany z tym, jakie działania wymusi na nas sytuacja pandemiczna. Aktualnie wydaje się, że wykorzystanie rozwiązania marki PAKFOL przyniesie szereg korzyści zarówno na płaszczyźnie higienicznej, ekologicznej, jak też czysto biznesowej. To technologia na wskroś praktyczna, przynosząca masę korzyści i niegenerująca dodatkowych problemów.

opakowania foliowe
opakowania foliowe
Zadzwoń do Nas